Nakon proteka skoro godine dana od završetka našeg velikog i organizacijski zahtjevnog projekta u sklopu mjere 16.1.2. Osnivanje operativnih skupina, naša kolegica Lucija je u ime Agrobiotesta, nositelja projekta, sudjelovala na EIP AGRI konferenciji u Estorilu u Portugalu od 6. do 8. svibnja 2024.g.

Europsko partnerstvo za inovacije „Poljoprivredna produktivnost i održivost“ (EIP-AGRI) pokrenuto je 2012. godine. Od tada, države članice ulažu u inovacije kroz projekte operativnih skupina, financirane programima ruralnog razvoja. To je rezultiralo mnogim rješenjima i znanjem za poljoprivredu i ruralna područja.
U razdoblju 2014.-2022. planirano je 3.200 projekata operativnih skupina, a do prosinca 2023. prijavljeno ih je preko 3.400.
Kako bi podržao nove projekte operativnih skupina i razmjenu znanja, EU CAP Network organizirao je konferenciju „EIP-AGRI operativne skupine: Inovacije u praksi“ u suradnji s portugalskom CAP mrežom. Konferencija se održala od 6. do 8. svibnja 2024. u Estorilu u Portugalu, uz 600 sudionika i dodjelu nagrada za inovacije. Ciljevi su istaknuti postignuća i potaknuti daljnji razvoj operativnih skupina.
Na konferenciji su se okupili farmeri, stručnjaci, znanstvenici i predstavnici poljoprivrednog sektora iz cijele Europe kako bi razmijenili iskustva i znanja o inovacijama u poljoprivredi. Lucija je sudjelovala u brojnim radionicama i panel diskusijama koje su obuhvaćale teme poput digitalizacije u poljoprivredi i novih tehnologija.
Posebno zanimljive bile su prezentacije o uspješnim primjerima operativnih skupina iz drugih zemalja koje su implementirale inovativna rješenja za poboljšanje efikasnosti i održivosti poljoprivredne proizvodnje.
Naša operativna skupina se istaknula po svojoj jedinstvenoj metodologiji i konkretnim rezultatima koji su postignuti tijekom trajanja 2-godišnjeg projekta.
Jedan od ključnih naglasaka konferencije bila je važnost suradnje između farmera i znanstvenika te ostalih predstavnika poljoprivrednog sektora. Ova povezanost omogućava praktičnu primjenu znanstvenih istraživanja na terenu, čime se direktno poboljšava poljoprivredna praksa i učinkovitost proizvodnje. Naše iskustvo pokazuje da je sinergija između ovih dviju skupina od vitalnog značaja za postizanje održivih i inovativnih rješenja u poljoprivredi.
Tijekom konferencije, Lucija je uspostavila vrijedne kontakte s predstavnicima drugih projekata i institucija, što otvara mogućnosti za buduće suradnje i razmjenu znanja. Također, sudjelovala je u raspravama o budućim smjernicama unutar EU vezanim za inovacije u poljoprivredi, što će biti izuzetno korisno za daljnje planiranje naših aktivnosti.

Zaključak

Sudjelovanje na EIP-AGRI konferenciji pružilo je neprocjenjivu priliku za stjecanje novih znanja, umrežavanje i razmjenu iskustava. Ponosni smo na rezultate koje je naš projekt postigao i na priznanje koje smo dobili od strane europske zajednice. Nastavit ćemo raditi na daljnjem razvoju i primjeni inovativnih rješenja u poljoprivredi, osnažujući našu poziciju kao vodećeg aktera u ovom sektoru.