Agrobiotest d.o.o. radi i laboratorijske pokuse na rezistentnost insekticida. Oni su važan alat u borbi protiv štetočina u poljoprivredi i drugim područjima. Ti pokusi obično uključuju testiranje populacije štetočina s različitim koncentracijama insekticida kako bi se utvrdilo koliko su one osjetljive na taj insekticid.
Učestalost rezistentnosti insekticida postaje sve veća jer se štetočine mogu brzo prilagoditi na nove kemikalije koje se koriste za njihovo uništavanje. Stoga je važno redovito testirati populacije štetočina kako bi se utvrdila njihova razina osjetljivosti na insekticide i tako se moglo prilagoditi upotrebu kemikalija i smanjiti rizik od razvoja rezistencije.
Laboratorijski pokusi na rezistentnosti insekticida također se koriste za razvoj novih kemikalija za kontrolu štetočina i za procjenu učinkovitosti postojećih kemikalija. Ovi pokusi su važan dio integriranog upravljanja štetočinama, koje uključuje upotrebu različitih strategija za kontrolu štetočina, poput biološke kontrole, uzgoj tolerantnih biljaka i primjene pesticida.
Pokusi prema IRAC metodama
IRAC (Insecticide Resistance Action Committee) promiče integrirano upravljanje štetočinama koje uključuje korištenje kombinacije metoda i strategija kako bi se smanjila potreba za upotrebom pesticida i kako bi se izbjegle nepotrebne štete za okoliš i ljudsko zdravlje.
IRAC nudi smjernice za korištenje insekticida u skladu s principima održivog razvoja, a isto tako pomaže u educiranju poljoprivrednika, konzultanata i ostalih dionika o problemima vezanim uz rezistenciju insekticida. Također, IRAC promovira i istraživanja koja se bave razvojem novih insekticida i strategija upravljanja štetočinama, kao i otkrivanju i dijagnosticiranju rezistencije insekticida.
Semifield pokusi
Semifield pokusi su vrsta eksperimentalnog istraživanja koja se koriste za testiranje učinkovitosti pesticida u stvarnim poljskim uvjetima, ali u kontroliranom okruženju. Ova vrsta pokusa se obično izvodi u zatvorenim prostorima poput staklenika ili poluslobodnom prostoru, gdje se uspostavljaju kontrolirani uvjeti okruženja. U tim prostorima se stvaraju poljski uvjeti gdje se uzgajaju biljke koje su napadnute štetočinama ili bolestima. Potom se primjenjuju različite vrste pesticida kako bi se testirala njihova učinkovitost i djelotvornost u kontroli štetočina.
Semifield pokusi su korisni jer omogućuju testiranje pesticida u stvarnim uvjetima, gdje se mogu uzeti u obzir različiti faktori koji utječu na njihovu učinkovitost, poput vremenskih uvjeta i različitih vrsta tla. Također, ovaj tip pokusa pruža kontrolirano okruženje za istraživanje u kojem se može pratiti učinkovitost pesticida u borbi protiv određenih štetočina. Često su dio procesa odobravanja pesticida, koji uključuje testiranje pesticida u različitim stadijima razvoja kako bi se osigurala njihova sigurnost i učinkovitost. Osim toga, oni su korisni za razvoj novih pesticida i tehnologija za upravljanje štetočinama, što doprinosi smanjenju korištenja kemikalija u poljoprivredi i očuvanju okoliša.